YGS-LYS Ders Notları ve YGS-LYS PDF Kitaplar


Konuyu Oyla:
  • Toplam: 4 Oy - Ortalama: 1.25
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2016 Ek tercihler ne zaman? Üniversite ek tercihleri için yapılması gerekenler neler?


2016 Ek tercihler ne zaman? Üniversite ek tercihleri için yapılması gerekenler neler? konusu, HABERLER forumunda tartışılıyor.
#1
Exclamation 
basliksiz-1-1467021615.jpgMilyonlarca üniversite adayının beklediği LYS tercih sonuçları açıklandı. Peki Üniversite ek yerleştirmeleri ne zaman yapılacak? Ek yerleştirmeler için gerekli şartlar neler? ÖSYM ek yerleştirmeler hakkında merak ettiklerinizi yazımızdan takip edebilir YÖK üniversite kontenjanlarını bulabilirsiniz. İşte ek yerleştirmeler ve detayları hakkında ayrıntılı bilgi...

Merakla beklenen LYS tercihlerinin açıklanmasının ardından yerleşemeyen adaylar için ek yerleştirmeler merak konusu oldu. Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte bir programa yerleştirilemeyen adaylar, ek tercihler için araştırma yapmaya başladı. Peki ÖSYM ek tercih sürecini ne zaman başlatacak? 2016 ek yerleştirmeler nasıl yapılacak? Dikkat edilmesi gereken hususlar neler? İşte merak ettiğiniz ÖSYM Üniversite ek yerleştirme işlemleri hakkında detaylar...
ÖSYM EK TERCİHLER NE ZAMAN YAPILACAK?
Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra bu programlara kaydolmama nedeniyle boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan veya kaydolmama nedeniyle boş kalan kontenjanlara, ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacaktır. ÖSYM tarafından belirlenen Ek yerleştirme ücreti 15,00 TL’dir.
YGS-LYS boş kontenjanlar için tercihler ise 26-30 Ağustos tarihleri arasında alınacak. Ek yerleştirmeye bir yükseköğretim kurumuna ilk merkezi yerleştirmede yerleşen adaylar katılamayacak. Bu adaylar yerleştikleri kurumlara kayıt yaptırmamış bile olsalar ek yerleştirmeye katılma haklarına sahip değiller. Ek yerleştirme kayıtları da 6-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
EK TERCİHLER HAKKINDA MERAK EDİLENLER
Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2016-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.
Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Ek Yerleştirmede; Tablo 4'teki lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır. Ek yerleştirme tercih ücreti 15,00 TL olacaktır.
2016 ÖSYS KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN
Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.
KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER
a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
b) Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.
Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir. Kazanan adayların bilgileri (engel bilgileri de dâhil) adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.
MERKEZİ YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?
Merkezi yerleştirmede adaylar, (Sınavsız Geçiş hariç) yükseköğretim programlarına, yerleştirme puanları ile varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM tarafından yerleştirilir.
Her programa kılavuzda belirtilen ve bilgisayarla denetlenebilen koşulları taşıyan ve bu programa tercih listesinde yer vermiş adaylar arasından kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilir. Yerleştirme puanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde ilgili yerleştirme puanı yüksek olan adaya öncelik verilecek.Milyonlarca üniversite adayının beklediği LYS tercih sonuçları açıklandı. Peki Üniversite ek yerleştirmeleri ne zaman yapılacak? Ek yerleştirmeler için gerekli şartlar neler? ÖSYM ek yerleştirmeler hakkında merak ettiklerinizi yazımızdan takip edebilir YÖK üniversite kontenjanlarını bulabilirsiniz.
Cevapla
|


[-]
Hızlı Cevap
Konu


Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.

Anahtar Kelimeler

2016 Ek tercihler ne zaman? Üniversite ek tercihleri için yapılması gerekenler neler?, 2016 Ek tercihler ne zaman? Üniversite ek tercihleri için yapılması gerekenler neler? indir, 2016 Ek tercihler ne zaman? Üniversite ek tercihleri için yapılması gerekenler neler? Videosu, 2016 Ek tercihler ne zaman? Üniversite ek tercihleri için yapılması gerekenler neler? online izle, 2016 Ek tercihler ne zaman? Üniversite ek tercihleri için yapılması gerekenler neler? Bedava indir, 2016 Ek tercihler ne zaman? Üniversite ek tercihleri için yapılması gerekenler neler? Yükle, 2016 Ek tercihler ne zaman? Üniversite ek tercihleri için yapılması gerekenler neler? Hakkında, 2016 Ek tercihler ne zaman? Üniversite ek tercihleri için yapılması gerekenler neler? nedir, 2016 Ek tercihler ne zaman? Üniversite ek tercihleri için yapılması gerekenler neler? Free indir, 2016 Ek tercihler ne zaman? Üniversite ek tercihleri için yapılması gerekenler neler? oyunu, 2016 Ek tercihler ne zaman? Üniversite ek tercihleri için yapılması gerekenler neler? download


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Video ÖSYM'den YGS başvuruları için kamu spotu byyko 0 216 01-11-2017, 03:43:21
Son Yorum: byyko
  2016 BURS FİYATI VE NE ZAMAN ÖDENECEĞİNE İLİŞKİN KONU vahip66 0 840 04-24-2016, 14:16:20
Son Yorum: vahip66

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

 

Yandex.Metrica