YGS-LYS Ders Notları ve YGS-LYS PDF Kitaplar


Konuyu Oyla:
  • Toplam: 7 Oy - Ortalama: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dokuz Basamağa Kadar Olan Doğal Sayıların Okunuşu ve Yazılışı


Dokuz Basamağa Kadar Olan Doğal Sayıların Okunuşu ve Yazılışı konusu, 5.SINIF forumunda tartışılıyor.
#1
Wink 
Dokuz Basamağa Kadar Olan Doğal Sayıların Okunuşu ve Yazılışını doğru şekilde yapabilmemiz için; basamak, bölük, basamak değeri gibi terimleri bilmemiz gerekir. 

Basamak: Rakamların bulunduğu yerlerdir.
Basamak Değeri: Herhangi bir rakam ile o rakamın bulunduğu basamağın sayısal değerinin çarpılması ile elde edilen sonuca denir.
Bölük: Sayıların sağdan başlanarak sıralı şekilde üçer üçer ayrılması ile bölükler oluşur.
ÖRNEK: 523 126 407 sayısının basamaklarını, bölüklerini gösteriniz ve basamak değerlerini hesaplayınız.
milyonlusayilarinokunusu-260x176.jpgYanda verilen sayı “Beş yüz yirmi üç milyon yüz yirmi altı bin dört yüz yedi” diye okunur.
Yandaki resimde sayının basamaklarının isimleri ve bölükleri yazılmıştır.
 
 
Aşağıdaki resimde de sayının basamak değerleri hesaplanarak bulunmuştur. Resimden de anlaşılacağı gibi, bir sayının basamak değerleri, rakamlar ile rakamların bulunduğu basamakların sayısal değeri çarpılarak bulunur. 
basamakdegeri-260x144.jpg523 126 407 sayısında bulunan 4 rakamını inceleyecek olursak; 4 rakamı yüzler basamağında bulunmaktadır. 4 rakamının basamak değeri 400 dür.
 
 
NOT: Büyük sayılar okunurken önce sayı bölüklerine ayrılır. Daha sonra büyük bölükten küçük bölüğe doğru okumak üzere her bir bölükte bulunan sayı bölüğün ismi ile beraber söylenir.
ÖRNEK: 702 305 046 sayısının okunuşu nasıldır?
ÇÖZÜM: 702 305 046 sayısını bölüklerine ayırırsak; birler bölüğün de 046, binler bölüğün de 305,milyonlar bölüğün de 702 sayıları bulunmaktadır. 702 305 046 sayısını okurken bölüklerde bulunan sayıyı bölüğün ismi ile beraber, büyük bölükten küçük bölüğe doğru söylememiz gerekir. 
     702            305          046  = Yedi yüz iki milyon üç yüz beş bin kırk altı
Milyonlar       Binler       Birler
NOT: Okunuşu verilen sayılar rakamla yazılırken önce her bölüğü temsil eden çizgiler çizilir. Daha sonra bölükte bulunan sayılar o bölüğün çizgisine yazılır. Her bölükte üç basamak bulunduğu için; eğer bölükte boş basamak kalırsa o basamaklara da sıfır rakamı yazılmalıdır.
ÖRNEK: Okunuşu “Yetmiş milyon altı yüz iki bin kırk sekiz” olan sayıyı rakamla yazınız.
ÇÖZÜM: Verilen sayının milyonlar bölüğünde 70, binler bölüğünde 602, birler bölüğünde de 48 sayısı bulunmaktadır. Her sayıyı kendi bölüğüne rakamla yazıp boş kalan basamaklara da sıfır rakamını yazalım.
   070                 602              048      sayısı elde edilir.
Milyonlar         Binler           Birler 
Doğal sayıların önündeki sıfır rakamının bir önemi olmadığından, okunuşu “Yetmiş milyon altı yüz iki bin kırk sekiz” olan sayı rakamla 70 602 048 şeklinde yazılır.
Cevapla
|


[-]
Hızlı Cevap
Konu


Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.

Anahtar Kelimeler

Dokuz Basamağa Kadar Olan Doğal Sayıların Okunuşu ve Yazılışı, Dokuz Basamağa Kadar Olan Doğal Sayıların Okunuşu ve Yazılışı indir, Dokuz Basamağa Kadar Olan Doğal Sayıların Okunuşu ve Yazılışı Videosu, Dokuz Basamağa Kadar Olan Doğal Sayıların Okunuşu ve Yazılışı online izle, Dokuz Basamağa Kadar Olan Doğal Sayıların Okunuşu ve Yazılışı Bedava indir, Dokuz Basamağa Kadar Olan Doğal Sayıların Okunuşu ve Yazılışı Yükle, Dokuz Basamağa Kadar Olan Doğal Sayıların Okunuşu ve Yazılışı Hakkında, Dokuz Basamağa Kadar Olan Doğal Sayıların Okunuşu ve Yazılışı nedir, Dokuz Basamağa Kadar Olan Doğal Sayıların Okunuşu ve Yazılışı Free indir, Dokuz Basamağa Kadar Olan Doğal Sayıların Okunuşu ve Yazılışı oyunu, Dokuz Basamağa Kadar Olan Doğal Sayıların Okunuşu ve Yazılışı download


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Wink Doğal Sayılarda Bölme İşlemi byyko 0 676 04-09-2016, 23:07:56
Son Yorum: byyko

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

 

Yandex.Metrica