YGS-LYS Ders Notları ve YGS-LYS PDF Kitaplar


Konuyu Oyla:
  • Toplam: 5 Oy - Ortalama: 1.8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sayı ve Şekil Örüntüleri


Sayı ve Şekil Örüntüleri konusu, 5.SINIF forumunda tartışılıyor.
#1
Wink 
Belirli bir kurala göre ilerleyen, aralarında mantıksal bir ilişki bulunan sayılara Sayı Örüntüsü, şekillere deŞekil Örüntüsü denir.

ÖRNEK: Ali ilk gün 40 sayfa daha sonraki beş gün ise 10 ar sayfa kitap okumuştur. Buna göre Ali toplam kaç sayfa kitap okumuştur?
ÇÖZÜM: Ali’nin okuduğu sayfaları yazıp toplayalım.
40+10+10+10+10+10= 90 sayfa kitap okumuştur.
ÖRNEK: 1, 4, 7, 10 şeklinde devam eden sayı örüntüsünün sonraki üç adımını da siz oluşturunuz.
ÇÖZÜM: Bir sayı örüntüsünü devam ettirebilmemiz için örüntüde bulunan sayılar arasındaki kuralı anlamamız gerekir.
1, 4, 7, 10 sayı örüntüsünde sayılar üçer üçer artmaktadır. Dolayısı ile örüntüde ki diğer sayılarda üçer üçer artarak devam etmelidir. Öyle ise; 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, …  şeklinde örüntü sonsuza kadar gider. Örüntü sonsuza kadar devam eder; fakat bize sonraki üç adımı sorduğu için, bu adımlar 13, 16, 19 dur.
ÖRNEK: Aşağıdaki şekil örüntüsünün bir sonraki adımında kaç tane üçgen bulunur.
sekiloruntusu-260x130.jpgÇÖZÜM: Şekil örüntülerinin devam ettirebilmemiz için şekiller arasındaki sayısal ilişkileri anlamamız gerekir. Yandaki örüntünün ilk adımı 1 tane üçgen ile başlamış ve ilerleyen her adımda şekle 1 üçgen daha eklenmiştir. Dolayısıyla bir sonraki adımda şekle bir tane daha üçgen eklenecektir ve toplam 4 tane üçgen bulunacaktırCevap 4 tür.
Cevapla
|


[-]
Hızlı Cevap
Konu


Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.

Anahtar Kelimeler

Sayı ve Şekil Örüntüleri, Sayı ve Şekil Örüntüleri indir, Sayı ve Şekil Örüntüleri Videosu, Sayı ve Şekil Örüntüleri online izle, Sayı ve Şekil Örüntüleri Bedava indir, Sayı ve Şekil Örüntüleri Yükle, Sayı ve Şekil Örüntüleri Hakkında, Sayı ve Şekil Örüntüleri nedir, Sayı ve Şekil Örüntüleri Free indir, Sayı ve Şekil Örüntüleri oyunu, Sayı ve Şekil Örüntüleri download


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

 

Yandex.Metrica