YGS-LYS Ders Notları ve YGS-LYS PDF Kitaplar


Konuyu Oyla:
  • Toplam: 13 Oy - Ortalama: 2.85
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sınav Esnasında Yapılan Hatalar


Sınav Esnasında Yapılan Hatalar konusu, REHBERLİK forumunda tartışılıyor.
#1
Sınav Esnasında Yapılan Hatalar...

Sınavlara giren öğrencilerimizin bu uyaracağımız hataları yapmamaları için kaleme alınmış bir yazıdır. Genel anlamda dikkatsizlik etrafında toparlanan hataları tekrarlamamak için öğrencilerimizin bu yazıyı okumalarını faydalı buluyorum.
Sınavda dikkatsizlikten kaynaklanan hataları yapmamak için öncelikle:
Okuma yeteneğimizin oluşmuş olması ve soruları dikkatli bir şekilde, odaklanarak okumanız gerekmektedir.
Soru çözmek demek öncelikle soruyu dikkatli bir şekilde okuyup anlamak demektir. Genel bir kural vardır. "Soruyu anlamak %60 çözmek demektir."
Soruları hızlı okuyup vakit kazanacağım düşüncesi üstünkörü okumanıza sebep olmamalıdır. Soruyu bir kere iyi okumak iki kere okumaktan daha az zaman kaybettirir.
Denemelerde ve kendi başınıza yaptığınız çalışmalarda süre tutarak soru çözdü iseniz korkmayın, sınav esnasında zaman probleminiz olmayacaktır.
Yaptığınız denemelerde yanlış yaptığınız soruları mutlaka neden yanlış yaptığınızı tespit edin ki sınavda aynı yanlışa tekrar düşmeyin.
Örnek soru çözmek, çıkmış soruları çözmek, son beş yılın ÖSS sorularını çözmek sınav esnasında dikkatsizlikten kaynaklanan hatalarınızı en aza indirgeyecektir.
Aşırı hijyen, çok sessiz ortamlarda ders çalışmak ve soru çözme isteği sınav esnasında oluşabilecek ufak gürültülere karşı aşırı hassasiyet oluşturacaktır.
Sınav esnasında birkaç soruyu üst üste çözemediğinizde kesinlikle heyecanlanmayınız. Boş bırakıp geçiniz, bölüm sonunda veya daha sonra tekrar dönüp çözünüz. Bakın göreceksiniz ben bunu nasıl görmemişim diyeceksiniz.
Denemelerdeki diziliş ÖSYM'nin kitapçığı ile aynı gelmeyeceğinde ardı ardına zor soruların gelme olasılığını varsayarak, aman bana şu kitapçık türü gelsin veya gelmesin denmemelidir.
Sınav esnasında genelde aynı zaman diliminde yanlış yaptığınızı denemelerde gözlemlediyseniz, bu zamanları öngörüp belirli aralıklarda dinlenmeyi ihmal etmeyin.
Sınav esnasında sürekli aynı pozisyonda oturmak zorunda olduğunuz için değişik aralıklarda başı kaldırıp, kaslarınızı esnetmeyi ihmal etmeyin. Bacaklarınızı ve kollarınızı etrafınıza zarar vermeden hareket ettirin. Gözlerinizi ellerinizle kapatarak dinlendirin.
Başlarken yanlış yapma ihtimalinin daha yüksek olduğunu bilerek ilk 15 dakika daha dikkatli olmaya çalışınız. Daha çok iyi bildiğiniz ve yorum içermeyen soruları çözünüz.
Sınavdan önce yaptığınız denemelerde, yapamadığınız soruları gördüğünüzde hemen yanlışı gidermeye, soruyu çözmeye çalışınız."İyi ki bu yanlış yaptığım soru sınavda değil de denemede karşıma çıktı." Gerçeğini önemseyiniz.
Sınav esnasında farklı düşünce ve hayal âlemlerine dalmayınız. Örneğin ya sınav kötü geçerse, ya çok yanlış yaparsam düşüncelerine hiçbir zaman kapılmayınız, hayaller kurmayınız. Kısa süreli de olsa bu durumdan çabuk kurtulmak için nefes egzersizi yapınız. (burundan alınan nefesi, ağızdan sürenin iki katı kadar zamanda nefesi vermekle olur.) beyne fazla miktarda oksijenin gitmesini sağlar.
Ara
Cevapla
|


[-]
Hızlı Cevap
Konu


Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.

Anahtar Kelimeler

Sınav Esnasında Yapılan Hatalar, Sınav Esnasında Yapılan Hatalar indir, Sınav Esnasında Yapılan Hatalar Videosu, Sınav Esnasında Yapılan Hatalar online izle, Sınav Esnasında Yapılan Hatalar Bedava indir, Sınav Esnasında Yapılan Hatalar Yükle, Sınav Esnasında Yapılan Hatalar Hakkında, Sınav Esnasında Yapılan Hatalar nedir, Sınav Esnasında Yapılan Hatalar Free indir, Sınav Esnasında Yapılan Hatalar oyunu, Sınav Esnasında Yapılan Hatalar download


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sınav Kaygısı ile Baş Etmenin Yolları vahip66 0 797 05-31-2014, 17:40:17
Son Yorum: vahip66

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

 

Yandex.Metrica