Konuyu Oyla:
  • Toplam: 8 Oy - Ortalama: 3.75
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sınavların Altın Kuralları “Son Gün Tavsiyeleri
#1
Sınav yaklaşırken ne hissedilir, nasıl bir psikolojide olunur çok iyi biliyorum. En çok hissedilenler heyecan, stres, ya olmazsa korkusu? Buna sebep olan şey aslında sınavın kendisi değil sizsiniz. Sizin sınava yüklediğiniz anlam o kadar büyük ki! O zaman sınav da büyüyor gözünüzde.

Sınava başvuran aday sayısı da arttıkça sıkıntı artıyor size göre; ama aslında öyle olmadığını söyleyebilirim. Çünkü önceki yıllarda da başvuru sürekli artmakta fakat başaranların sayısı genellikle aynı kalmaktaydı. Yine bundan çok farklı bir durum olmayacaktır. Bunu beraber inceleyelim isterseniz.

2012 yılında YGS : 1.805.433 Aday müracaat etmiştir. (Sınavsız geçiş için başvuru: 55.082)

2012-LYS Başvuran Aday Sayısı

LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik): 619.133
LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri): 308.702
LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğ.: 666.163
LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler): 385.659
LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil): 49.543
Görüldüğü gibi 2012 yılında başvuran aday sayısı ve LYS’ye giren aday sayısını kıyasladığınızda aradaki farkın çok olduğunu göreceksiniz.

2013 yılında YGS : 1.923.033 Aday müracaat etmiştir. (Sınavsız geçiş için başvuru: 71.707)

2013 yılında da 2 milyona yaklaşan bir başvuru var fakat yine bunun yaklaşık 3′ te 1′ i sadece LYS’ ye girecek ya da girmeye hak kazanacaktır. Yani yine inanan, kendine güvenen, o gün gününde olan kişi sınavda başarıyı yakalayacaktır.SON GÜNLERDE BİR ÇOK ÖĞRENCİ

-Kaygı ve stres hisseder

-Yanlış yapılan her soru büyütülür

-Eksiğinin çok olduğunu düşünür

-Şimdiye kadar bir şey yapmadığını hisseder

-Yaptığı doğruları görmezden gelir

-EN ÖNEMLİ NEDENİ: YORGUNLUK…ÇÖZÜM?

Çözüm yine sizsiniz. Büyütmeyin gözünüzde, abartmayın; sınavı bir savaş gibi görmeyin. Moralli, inançlı girin. Senin psikolojin nasılsa sınavda öyle olacaktır. Ayrıca şu da var; YGS önemli fakat üniversiteye girişte tam belirleyici de değil!SON GÜN TAVSİYELERİ

Deneme sınavı sonrasında yanlışlarınızı analiz edin ve sadece yapamadığınız soruların üzerinde durun
Denemelerdeki sınav stratejinizi netleştirin (eğer hala değişkenlik gösteriyorsa)
Geçmiş yılların sınav sorularını çözmediyseniz çözün
Deneme sınavlarını ciddiye alın bunlar son provalar; denemelere girerken gerçek sınav gibi düşünerek girin
Hatırlatma kağıtlarınızı ve notlarınızı gözden geçirin
Son çalışmalarınız tamamen pratiğe yönelik olsun
Sınava 1-2 gün kala yeni şeyler öğrenmeye çalışmayın
Stresli ve yorucu faaliyetlerden uzak durun
Sınavdan bir önceki gün kesinlikle ders çalışmayın
Sınava gireceğiniz okulu, sınıfı, sırayı önceden görün


SINAV GECESİ

Sınavla ilgili konuşmayın
Ağır yemeklerden kaçının
Erken yatmaya çalışın, eğer çok geç yatıyorsanız erken saate çekmeye çalışın
Sınava götüreceklerinizi hazırlayın
Çay, kahve gibi içecekler sizi etkiliyorsa almamaya çalışın
Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmayın


SINAV SABAHI

- Sınavın başlayış saatini ve sabah hazırlığını dikkate alarak biraz erken uyanın

- Sınav sabahı iyi bir kahvaltı yapmaya çalışın, kahvaltı alışkanlığınız olmayabilir ama ortalama saat 13.00? e kadar aç kalacağınızı unutmayın

- Yola erken çıkmaya çalışın (trafik yoğun olacaktır)

- Sınava götüreceğiniz belgeleri kontrol edin

- Yanınıza cep telefonu, hesap makinesi, saat gibi elektronik cihazlar almayın

- Ancak şeffaf pet şişe de su götürebilirsinizSINAV ANI

1) Kitapçığı hızlıca gözden geçirin, kitapçığı kontrol ederken sorulara bakmayın.

2) Sınav başlamadan önce başkalarının ne yaptığıyla ilgilenmeyin, çevrenizde gördüğünüz kişiler heyecanınızı arttırabilir. Sadece kitapçığınıza ve optiğinize odaklanın.

3) Sınavın en çok yanlış yapılan zaman dilimlerinden biri sınavın ilk 15 dakikasıdır. Bu yüzden en iyi olduğunuz testten başlayın bu sınava başlangıç motivasyonunuz için çok önemlidir.

4) Soru kökünü çok dikkatli okuyun. Yanlışların çoğu, soruyu iyi anlamamaktan kaynaklanır. Sınavda bazı soruları kökleri; “hangisi ……… değildir?”, “hangisinde …….. yoktur?”, şeklinde olumsuz olarak verilmektedir. Genelde olumlu soru cümlelerine alışkın olan öğrenci, olumsuz soru kökünü olumlu gibi okuyabilir ve çözebileceği bir soruyu yanlış yanıtlayabilir. Bu nedenle acele etmeden, önce soruyu iyi anlamaya çalışın.

5) Yanlış olduğuna kesin emin olmadıkça, ilk tahminde bulunduğunuz cevabınızı değiştirmeyin. (ilk düşündüğünüz genellikle doğru çıkacaktır)

6) Soruya yaklaşırken kendi mantığınızla değil sorunun mantığıyla yaklaşmalısınız. Çünkü her sorunun kendine has bir mantığı vardır.

7) Uzun metinli sorular daha kolay çözülebilen sorular olarak algılanmalıdır. Uzun sorular kolaydır çünkü sorunun içinde bir sürü ipucu vardır.

8) Özellikle sözel sorularda, tüm seçenekler doğru izlenimi uyandırabilir. Sizden “en doğru”yu bulmanız istenir. Bu nedenle ilk doğru gördüğünüz seçeneği işaretleyip diğerlerini bırakmayın. Tüm seçenekleri okuyun. Ancak yanıtı yüzde yüz bildiğiniz sorularda bunu yapmayabilirsiniz. Bu da sözelden çok sayısal sorularda olabilir.

9) YGS’de soruların %70 yapılabilir durumda olan sorulardır, zorlayacak soru oranı %30 civarındadır. YGS sadece bilgi ölçmez, bilgi ölçen sınav LYS’ dir.

10) Kesinlikle atma yolu ile soru cevaplamayınız. Şansınıza güvenmeyiniz ve kesinlikle cevabını bilmediğiniz ve yanlış seçenekleri de eleyemediğiniz bir soruyu cevaplamayın.

11) Testin bir bölümünü örneğin Türkçe kısmını bitirdikten sonra hemen diğer teste geçmeyin. Küçük bir süre zihninizi dinlendirin. Kağıdı kalemi bırakıp arkanıza yaslanınız ve derin nefes alıp verin.

12) Kolay sorulardan şüphe ederek “bu soru da kesin bir şey var” demeyin.YGS SONRASI

Sınav sonrasında 1 hafta süren YGS yorumları yapmak; sınav sonrasında 1 ay sonuçları beklemek yanlış. Bu yüzden biraz dinlendikten sonra (en fazla 1-2 gün) toparlanıp LYS çalışmalarına kaldığınız yerden devam edin. YGS sadece bir baraj sınavdır unutmayın. Ne kadar iyi bir puan alırsak o kadar avantaj elde ederiz. Ama asıl hedefimiz LYS olmalıdır.

MURAT AYDIN FDD
Ara
Cevapla
|


Anahtar Kelimeler

Sınavların Altın Kuralları “Son Gün Tavsiyeleri, Sınavların Altın Kuralları “Son Gün Tavsiyeleri indir, Sınavların Altın Kuralları “Son Gün Tavsiyeleri Videosu, Sınavların Altın Kuralları “Son Gün Tavsiyeleri online izle, Sınavların Altın Kuralları “Son Gün Tavsiyeleri Bedava indir, Sınavların Altın Kuralları “Son Gün Tavsiyeleri Yükle, Sınavların Altın Kuralları “Son Gün Tavsiyeleri Hakkında, Sınavların Altın Kuralları “Son Gün Tavsiyeleri nedir, Sınavların Altın Kuralları “Son Gün Tavsiyeleri Free indir, Sınavların Altın Kuralları “Son Gün Tavsiyeleri oyunu, Sınavların Altın Kuralları “Son Gün Tavsiyeleri download


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

 

Yandex.Metrica